A tréning menete
A gyakorlatban a test, az izmok és a mozgásszervrendszer felől indulva haladunk a finomabb rétegek felé, egyre több és egyre mélyebben gyökerező traumát és feszültséget oldva fel, melyek a testi és lekli betegségek, a külső és belső egyensúlyi állapot hiányának legfőbb okai lehetnek.
. Test-tudatosság
A program kezdetén felmérjük a külső és belső körülményeket, felvesszük az anamnézist (kórelőzményeket) és készül egy állapotfelmérés a testi állapotról és az erre folyamatosan hatást gyakorló környezeti hatásokról, lelki tényezőkről. Ha szükséges, elkezdjük a testi, mozgásszervi panaszok kezelését egy speciális mélyszöveti masszázsterápiával, amit személyre szabott mozgásterápiás gyakorlatokkal egészítünk ki. A kezelések és a gyakorlatok során különösen nagy hangsúlyt fektetünk a testtudat (propriocepció) felébresztésére és fejlesztésére, a harmónikus, egészséges testi állapot elérése érdekében.
.. Légzés-tudatosság
Az állapotfelmérés során a légzésről és a kapcsolódó élettani funkciókról kialakított tapsztaltok alpján egyénileg összeállított légzőgyakorlatokkal beállítjuk az optimalis légzési folyamatot, mely során megtanítjuk a vegetatív légzést a megfelelő légzőizmokkal és megfeleő légzésszámmal működni. Légzésünk élettani hatását tekintve az egyik legfontosabb vegetatív életfunkciónk, különösképpen azért, mert tudatos irányításával tartós és jelentős hatást gyakorolhatunk szándékunk szerint az idegrendszeri alaptónusunkra (szimpatikus-paraszimpatikus válasz), fizikai tejesítményünkre, stressz szintünkre és általános egészségi állapotunkra.
:. Gondolat-tudatosság
Mentális egészségünk ugyan olyan mértékben igényli a törődést és gondoskodást, mint fizikai testünk. A fejünkben zajló gondolkási folyamat, a gondolatfolyam, szinte egy vég nélküli, megállíthatatlan párbeszéd, egy folyamatos kommentár a körülöttünk zajló eseményekhez, ami a legtöbb esetben félemeink, vágyaink és reményeink megfogalmazása, ami vagy a múltba vagy a jövőbe rángatja figyelmünket, így a legritkább esetben vagyunk az egyetlen valós pozíciónkban, a jelen pillanatban. Kitartó figyelemmel és helyes felismeréssel, gyakorlással ez a folyamat lassítható, elménk képes elcsendesedni, kitisztulni, ezzel folyamatosan közelebb kerülve a jelenhez, ami valódi és egyetlen igazi “tartózkodási helyünk” a létezésben.
:: Érzelem-tudatosság
Érzelmi állpotunk nagyrészt az előző szintek függvényében változik, egy elég széles skálán tud mozogni és szinte hihetetlen sebességgel képes akár a két végpontja között is éles váltásokat mutatni. Érzelmeink hatása fizikai állapotunkra megdöbbentően erős, ezért mindenképpen szükséges tudatosan foglalkoznunk vele. Személyiségünk kialakulása során a visszajelzések fontossága egyénenként eltérő lehet, de abban biztosak lehetünk, hogy számtalan olyan “kapcsolót” adunk környezetünk kezébe, melyekkel szabadon és elég kiszámíthatóan manipulálhatóak vagyunk. A tudatosság és folyamatos önkutatás, belső figyelem által felismerhetjük és kizárhatjuk életünkből ezeket a kapcsolókat.
::. Figyelem-tudatosság
Figyelmünk fókusza határozza meg azt a képet, melyet a minket körülvevő világból látunk és ebben a világban elfoglalt helyünket. A világunkról alkotott képünk és saját pozíciónk ebben a rendszerben egy relatív, számtalan külső tényezőhöz viszonyított ítélet (vélemény, álláspont stb.) eredménye, mely alapján elégedettnek vagy elégedetlennek, akár lehangoltnak, szorongónak érezhetjük magunkat. Figyelmünk fókusza sok mindentől függ, egyrészt szándékunktól, hogy éppen mit tartunk fontosnak, másrészt idegrendszeri tónusunktól, ami a stresszes (szimpatikus) vagy nyugalmi (paraszimpatikus) skálán mozog. Stresszes állapotban ez a fókusz a szimpatikus idegrendszeri hatás okán jelentősen beszűkül, a stressz mértékével arányosan egyre kisebb szeletet látunk a környezetünkből, ezért döntési lehetőségeink is beszűkülnek, megküzdési eszközeink elfogyni látszanak. Ennek a beszűkült állapotnak a végállomása a pánik, a depresszió, az apátia. Tudatossággal és a jelenben tartott figyelmünkkel ez a fókusz a teljességig tágítható, így érkezhetünk meg egy ítélkezés mentes, felszabadult tudatállapotba a jelen pillanatban.
::: Tudatos jelenlét
A tudatos jelenlét létezésünk egy olyan állapota, melyben kiegyensúlyozott testi, lelki és mentális egyensúlyunk a lehető legkisebb mértékben függ a külső tényezőktől, hiszen a stabilitást, a boldogságot, megnyugvást jelentő “biztos pontot” a forrást, már nem magunkon kívül, a külső világban (tárgyakban, élményekben, érzésekben, visszajelzésekben stb.) keressük, mert figyelmünk, jelenlétünk a világban az ítélkezések és félelmek torzításától mentes, jelen pillanatban kibontakozó valóságon nyugszik. Ez a békés, elégedett állapot bárki számára elérhető, sőt, valójában ez létezésünk alapállapota, igazából nem is elérnünk kell, inkább csak visszatérni hozzá, ebben segíthet a HealthFulness életmódváltó program.
Ezt az utat sokan végigjárták már sikerrel előtted, de a Te utad minden lépése ismeretlen és izgalmas helyekre vezet, legyen bátorságod elindulni oda, ahol éppen most is vagy, Önmagadhoz.
0 Comments